História - Revue o dejinách spoločnosti
Archív | Autori | Pokyny pre autorov | Predplatné časopisu | Knihy | Tiráž
 

Aktuálne číslo

Vážení priaznivci Histórie, redakcia časopisu pre Vás pripravila digitálnu knižnicu. Jednotlivé ročníky a čísla (do roku 2016) si môžete pozrieť vo Virtuálnej študovni.

História 6/2018

Vychádza 6x ročne

ISSN 1335-8316
(tlačené vydanie)

História - Revue o dejinách spoločnosti

Online kníhkupectvo BUX.sk

Práca v zahraničí, EÚ

Hurghada / Hurgada

Sharm El Sheikh

Mallorca

Rhodos

Cyprus

Vážení čitatelia,

„Tak, a máme to za sebou" – povedal 10. decembra 1989 po skončení svojho posledného priameho televízneho prejavu Gustáv Husák. Jeho postabdikačná veta pôvodne nebola určená verejnosti a niekdajšia Československá televízia ju odvysielala až o pár dní neskôr. Úľavný výrok nášho posledného socialistického prezidenta nadobúda s odstupom času čoraz širšie dimenzie, napriek tomu, že sa naň – rovnako ako na jeho aktéra – takmer zabudlo.

Z historického hľadiska zatiaľ najhviezdnejšou epizódnou udalosťou pre Slovensko nepochybne bolo nedávne stretnutie dvoch prezidentov – amerického Georgea W. Busha a ruského Vladimira V. Putina. Zraky celého sveta sa vďaka nim upreli na Slovensko a osobitne na Bratislavu, ktorá sa na necelé tri dni (23. – 25. februára 2005) zmenila na nepoznanie. Bola azda najstráženejším mestom na svete. Hrad pripomínal nedobytnú pevnosť, v meste patrolovali obrnené transportéry, vodné delá a tisícky po zuby ozbrojených slovenských policajtov a príslušníkov prinajmenej troch tajných služieb. Najnenápadnejšie sa pohybovali agenti americkej tajnej služby čiernej pleti. Ulice, po ktorých sa uberal či mal uberať jeden či druhý prezident s početným sprievodom, boli v predstihu priam hermeticky uzavreté. Ľudí vykazovali do (ne)náležitej vzdialenosti, takže aj chodníky zväčša zívali prázdnotou. Napokon, kto by bol už len zvedavý na uháňajúce opancierované limuzíny s nepriehľadnými sklami. Bratislava, v ktorej sa rokovalo o mieri a spolupráci, pripomínala takmer vojnové mesto.

Nevdojak som si v tejto súvislosti spomenul na bratislavské pouličné špaliere, pomedzi ktoré 31. mája 1961 prechádzal v odkrytom aute Nikita Sergejevič Chruščov, keď sa uberal do Viedne na stretnutie s vtedajším americkým prezidentom Johnom F. Kennedym. Nikita Sergejevič bol inak žoviálny, usmievavý chlapík. Sám to môžem potvrdiť: keď všetky triedy našej školy poslali robiť špalier k Medickej záhrade, Nikita Sergejevič nám s úsmevom zamával klobúkom. A usmieval sa aj na zasadaní OSN, keď búchal topánkou po stole. (To som však videl iba vďaka televízii.)

Aj prezident Bush sa často usmieva, no vie byť i vážny. Keď treba. Podobne ako náš premiér. Aj on sa vie smiať, najmä keď je v prítomnosti amerického prezidenta. A vie byť i vážny, ako nám to ukázal, keď rokoval s ruským prezidentom. Nevieme, čo po skončení stretnutia povedali obaja prezidenti, nevieme totiž vlastne ani to, čo si povedali medzi štyrmi očami. No nepochybne mnohí (vrátane mňa) či už nahlas, alebo v duchu vyslovili onen úľavný bonmot.

Údajne nás samit vyšiel na 300 miliónov Sk. Nie je to veľa, verte! Aspoň si nás svet už možno nebude mýliť so Slovinskom. Ba, je to takpovediac bagateľ oproti sume, ktorú dlhujeme a musíme zaplatiť Československej obchodnej banke. Predstavuje viac než 25 miliárd, resp. presne 24 796 381 842 slovenských korún a k tomu navrch čerešnička – rovných 10 miliónov amerických dolárov ako súdne výdavky. Na tento dlh, ktorý zaplatíme my daňoví poplatníci, sa však už zabudlo. Na samit budeme nepochybne spomínať o čosi dlhšie.

PhDr. Vladimír Segeš, PhD.,
šéfredaktor Histórie

HISTÓRIA - DARČEK - Mimoriadna ponuka pre nových odberateľov!

Počúvanie je nové čítanie


 

Virtuálna základňa a sprievodca milovníkov histórie!

Do Vašej pozornosti ďalej odporúčame:

Historický ústav SAV | Historický časopis | Historické štúdie | Forum Historiae | Slovanské štúdie | Slovenská historická spoločnosť pri SAV | SNKH | SDKSVE pri SAV | Dejiny.sk

Prehlásenie o ochrane osobných údajov získavaných cez internetové stránky

COPYRIGHT © 2000 - 2021 HISTÓRIA. ISSN 1335-8316, ISSN 2585-9080. ALL RIGHTS RESERVED. Made in Slovakia.