História - Revue o dejinách spoločnosti
Archív | Autori | Pokyny pre autorov | Predplatné časopisu | Knihy | Tiráž
 

Aktuálne číslo

Vážení priaznivci Histórie, redakcia časopisu pre Vás pripravila digitálnu knižnicu. Jednotlivé ročníky a čísla (do roku 2016) si môžete pozrieť vo Virtuálnej študovni.

História 6/2018

Vychádza 6x ročne

ISSN 1335-8316
(tlačené vydanie)

História - Revue o dejinách spoločnosti

Online kníhkupectvo BUX.sk

Práca v zahraničí, EÚ

Hurghada / Hurgada

Sharm El Sheikh

Mallorca

Rhodos

Cyprus

Drobničky

Alkohol na pracovisku

S alkoholom na pracovisku bojovali zamestnávatelia aj v minulosti. Ako nasvedčuje nasledujúca ukážka, tento problém neobišiel ani cirkevné inštitúcie. Keďže sa desiatky kedysi platili vo víne, panstvá cirkevných hodnostárov mali často veľké zásoby tejto alkoholickej tekutiny. Úradníci rôznych panstiev sa sťažovali na panských sluhov, ktorí sa často natoľko oddávali nadmernému pitiu, že neboli schopní plniť pracovné povinnosti. Dostávali sa do stavu opilosti, nedodržiavali poslušnosť, boli zlým príkladom pre poddaných a rôznymi škandálmi spôsobovali panstvu škodu a zdržanie prác. Keďže riaditeľovi majetkov Ostrihomského arcibiskupa ležalo na srdci dobré meno cirkevných inštitúcií, roku 1835 adresoval správe bratislavského panstva ostrihomského arcibiskupa nariadenie, v ktorom sa rozhodol priviesť sluhov k triezvosti. Panským úradom nariadil, aby zvolali hospodárske zasadania panstiev a oznámili všetkým sluhom, že ak sa niekto opäť dopustí nejakého priestupku v súvislosti s pitím alkoholu, napríklad odmietne plniť službu alebo nesplní príkaz, bude prepustený bez ohľadu na dovtedy preukázané služby.

Ján Kúkel


Policajný opis osoby

Zaujímavým príkladom dôslednosti policajných kartoték medzivojnového obdobia je nasledujúci opis osoby (B. C., narodený roku 1934 v Ľvove). Popri základných údajoch, ako sú meno, dátum narodenia, prezývka, meno rodičov, zamestnanie, stav, bydlisko a výška, uvedených pod číslom

1, nasledovali otázky, ktoré mali za úlohu čo najlepšie priblížiť fyzickú stránku osoby.
2. Postava: štíhly, krk - prostredný, zvláštnosti
3. Vlasy: farba - tmavogaštanové, akosť - hladké, hojnosť - riedke, strih - dlhý, účes - pravočesané, zvláštnosti...
4. Fúzy: farba - vlasov, vzrast - husté, strih - oholené, zvláštnosti...
5. Obličaj: zo strany - kolmý, spredu - obdĺžnikovitý, farba - bledý, zvláštnosti...
6. Oči: farba - šedé, tvar horného viečka - zvislé, zvláštnosti...
7. Obočie: tvar - oblúkovité, sklon - smerujúce von, vzdialenosť - oddelené, umiestnenie - vysoké, veľkosť - dlhé, šírka - prostredná, hojnosť - husté, farba - vlasov, zvláštnosti...
8. Čelo: výška - nízke, sklon - kolmé, šírka - prostredná, zvláštnosti...
9. Nos: hĺbka koreňa nosa - malá, chrbát - rovný, základňa - vodorovná, výška - prostredná, šírka - prostredná, zvláštnosti...
10. Ucho: tvar - oválny, lalôčik - voľný, zvláštnosti...
11. Ústa: veľkosť - malé, kohútiky - smerujúce von, zvláštnosti...
12. Pery: obrys - rovnaké, hrúbka - tenké, zvláštnosti...
13. Zuby: na hornej čeľusti chýbajú mu štyri predné zuby, žlté.
14. Brada: sklon - kolmý, výška - prostredná, zvláštnosti...
15. Pohyb tela: chôdza - ľahká, držanie tela - prihnuté.
16. Reč: poľsky, rusky, nemecky.
17. Tetovanie:
18. Zvláštne znamenie: na oboch rukách má prstenníky krivé.

- rog -


Ako dostal prominent na zadok

V septembri 1924 rozveselil poľskú verejnosť skutok istej zločineckej skupiny. Osobný vlak na trase Brześć - Łuniniec viezol prominentných cestujúcich - biskupa, senátora a vojvodu -, keď naň zaútočila diverzná skupina. Našťastie, nikomu z cestujúcich nespôsobila fyzické zranenie, avšak trpkosť tejto udalosti v plnej miere zakúsil vojvoda. Keď sa banditi dozvedeli, s kým majú tú česť, zaútočili rafinovaným spôsobom. Vojvoda si musel stiahnuť nohavice a diverzanti ho vytrestali palicou. Vážne poškodenie prominentovej cti vnímala poľská verejnosť s pobavením ešte dlho najmä preto, lebo poľskí karikaturisti si nenechali ujsť žiadnu príležitosť na pripomenutie tejto historky.

- rog -


Rekordérka

Roku 1927 Najvyšší súd vo Varšave potvrdil rozsudok smrti nad vrahyňou I. Zbowskou. Do dejín poľskej kriminality sa zapísala tým, že spolu s manželom spáchala vo Francúzsku a v Poľsku 80 lúpežných vrážd, čím prekonala všetky dovtedajšie zločinecké esá.

- rog -


Blahodarný vplyv fajčiarov

Ján Smrek si zaspomínal vo svojich spomienkach nazvaných Poézia moja láska na jeden novinový článok, ktorý v ňom vzbudil veľké sympatie. Týkal sa blahodarného vplyvu fajčenia na psychiku fajčiarov i ich okolia: "Jedna direktorka ústavu pre výchovu anglických šľachtických dcérok prepúšťala svoje chovanice do života s takouto radou na rozlúčku: Keď sa budete vydávať, dajte prednosť fajčiarovi. Ten si po dobrom obede zapáli svoju cigaretu a labužnícky ju vychutnávajúc, má dobrú náladu, tú prenáša aj na druhých, lebo nehundre, neškriepi sa, nehovorí o starostiach, a ak hovorí o politike, tak nehromží, ale radšej servíruje anekdoty. Takáto nátura má potom blahodarný vplyv aj v rodinnom kruhu, aj v širšej spoločnosti. A že fajčenie škodí? Neškodí tomu, kto vie múdro fajčiť. Múdro, to značí: pomaly. Nikotín sa totiž vyvíja z tepla. Pri pomalom fajčení sa cigareta alebo cigara nezohreje a vtedy vyvíja len 3 % nikotínu, teda množstvo, ktoré organizmu neublíži a pritom ho dezinfikuje proti tuberkulóze. Len rýchlo fajčiť neslobodno, lebo vtedy sa cigareta zohreje a vyvinie až 60 % nikotínu. Taký fajčiar celý páchne nikotínom a má žlté prsty. Keď nerozumný fajčiar vyjde napríklad počas divadelnej prestávky na pár minút z lóže, nemožno potom pri ňom obsedieť." Ako spomínal veľký slovenský bohém, pred svojim priateľmi často rozvíjal takéto a podobné vedomosti, pričom sa riadil heslom, že v zdravom tele síce žije zdravý duch, ale vo veselom srdci prebýva duch veselý. Na ilustráciu sa možno pozrieť, čo hovorí oficiálna štatistika o tom, koľko peňazí občania Československej republiky zaplatili roku 1936 za rôzne typy fajčiva.

Krajina Cigary (Kč) Cigarety (Kč) Cig. tabak (Kč) Fajkový tabak (Kč) Šňupací tabak (Kč) Celkom (Kč)
Čechy 70 030 951 928 35 621 83 572  1 511 1 143 854
Morava a Sliezsko 26 654 339 487 12 398 35 882 434 414 926
Slovensko 10 493 197 699 7 714 44 089 41 260 072
Podkarpatská Rus 842 17 855 10 030  6 081 11 34 822

- rog -


Teória zubného červa

Zubný kaz je starý ako ľudstvo samo. Už staroveké civilizácie pátrali po príčinách zubných ochorení. Tak vznikla predstava o červíkovi usadenom v chrupe, ktorý požieral zuby a spôsoboval bolesť. Je neuveriteľné, že toto naivné vysvetlenie prežívalo v medicíne po stáročia a bolo vyvrátené až v 18. storočí. Napriek tomu ešte na začiatku 19. storočia zubári predpisovali recepty na zažehnanie zubného červa. Prvýkrát sa teória objavila okolo roku 1800 pred n. l. v Mezopotámii: "Keď Anu stvoril nebo, nebo stvorilo zem, jarky stvorili bahno a bahno stvorilo červa. Tu prišiel červ plačúc k Šamašovi (boh slnka) a povedal: ‚Zdvihni ma a nechaj ma bývať medzi zubami a ďasnami! Krv zo zuba chcem piť, mäso ďasien chcem žrať.'" Zbraňou proti nemu mali byť zaklínacie formulky, liečivé obklady, ale i mechanické návody na jeho vypudenie: "Vraz ihlu do boľavého zuba a chyť červa za nohu."

Aj obyvateľov starého Egypta vedeli zuby poriadne potrápiť. Egyptológ E. Smith dospel výskumom stoviek lebiek k záveru, že pomer medzi zdravým a chorým chrupom bol pred tisícročiami rovnaký ako dnes. Dôkazom plombovania v povodí Nílu je 11 receptov pod označením "prostriedky na upevnenie zubov", napr. zmes živice a medu. Spevnenie zubov sa dosahovalo žutím zmesi zeleru, otrúb a sladkého piva - teda akejsi pražuvačky.

Aj antické a stredoveké zubárstvo pokračovalo v staršej línii hľadania receptov na vypudenie zubného červa. Možnosťou bolo jeho vyúdenie alebo vypálenie pomocou žeravého želiezka. V tomto období sa kazy zväčša neliečili, nechali sa spráchnivieť, až kým sa nezlomili alebo nezačali bolieť, v tom prípade sa vytrhli. Zubárstvo sa teda týkalo predovšetkým techniky trhania zubov, a tak bolo buď súčasťou chirurgie, alebo zamestnaním kováčov či potulných ránhojičov. Až roku 1427 Giovanni d´Arcoli prvýkrát odporučil prevŕtanie zubného kazu a vyplnenie zuba zlatom. Číňania však poznali už v 7. storočí amalgámové plomby.

K vzniku zubného lekárstva ako samostatného odboru prispel francúzsky chirurg P. Fauchard. Roku 1728 vydal prvú knihu venovanú výlučne zubnému lekárstvu, v ktorej zhrnul poznatky svojich čias, metódy trhania zubov, opísal paradentózu, no najmä konečne poprel teóriu zubného červa. Veľkým zlomom v starostlivosti o chrup bolo vynájdenie zubnej vŕtačky s nožným kľukovým pohonom Angličanom Morrisnom v roku 1870. Starostlivosť o chrup sa postupne presúvala do rúk profesionálov, ktorí sa delili na dve skupiny: zubných technikov - dentistov, ktorých vyhľadávali hlavne nižšie vrstvy, a vysokoškolsky vzdelaných - zubných lekárov. Školy pre zubárov vznikali najskôr popri chirurgických klinikách a až začiatkom 20. storočia sa pričlenili k lekárskym fakultám. U nás vznikla prvá zubná klinika v roku 1919 a stomatológia sa začala študovať v 50. rokoch 20. storočia.

ŽL


Dejiny práčky

Keď si dával John Tyzacke v roku 1691 patentovať svoj nápad - priemyselnú práčku, určite netušil, akým samozrejmým pomocníkom každej gazdinky sa jeho vynález o niekoľko storočí stane. Na začiatku bola snaha neznámeho inžiniera uľahčiť v textilnej manufaktúre odstraňovanie nečistôt spôsobených výrobným procesom. Tie sa do Tyzackeovho objavu prali podobne ako bielizeň v domácnostiach, teda ručne. V prvej priemyselnej práčke sa textilné látky premiešavali v utesnenej drevenej kadi s ručným kľukovým pohonom a dnes môžeme diskutovať, či ich prací kotol skutočne čistil. Na tomto primitívnom ručnom princípe pracovali všetky zlepšené verzie práčok v nasledujúcich dvesto rokoch.
Zdokonalenú verziu priemyselnej práčky vynašiel roku 1858 americký továrnik Hamilton Smith. Jeho práčka mala bubon umiestnený zvislo a ručný kľukový pohon poháňal špeciálny piest vnútri bubna. Neskôr doplnil Smith svoj prístroj vratným súkolesím, ktoré umožňovalo pohyb piesta dopredu a dozadu.

Prevrat v histórii práčok spôsobil svojím nenápadným činom William Blackstone. Roku 1874 chcel svojej žene uľahčiť prácu, a tak jej venoval na narodeniny originálny dar. Vyrobil model priemyselnej práčky v menšom, čím vznikla prvá práčka použiteľná pre domácnosť.
Koniec 19. storočia sprevádzala najmä v mestách postupná mechanizácia domácností. Do kuchýň prenikali prvé chladničky, do ktorých roznášal ľad po domoch ľadár, módnymi sa stávali štvorhranné nádoby na ohrev vody vkladané do vykurovacích telies, nástenné umývadlá s prívodom vody nahrádzali porcelánové misy a džbány, osvetlenie sviečkami vytláčali plynové a petrolejové lampy. Popri týchto zdokonaleniach si razili cestu do príbytkov i bubnové práčky, ktoré boli však stále len na ručný kľukový pohon. Namáhavé točenie kľukou počas prania začalo pomaly upadať do zabudnutia až po roku 1908, keď Alva J. Fisher nahradil práčku poháňanú ľudskou silou elektrickou práčkou. V 30-tych rokoch 20. storočia už gazdinky oceňovali nové výdobytky techniky ako umývačka riadu, mixér, vysávač a poloautomatická práčka. Napriek tomu trvalo ešte niekoľko desaťročí, kým sa tieto vymoženosti stali bežnou výbavou domácností.

ŽL

HISTÓRIA - DARČEK - Mimoriadna ponuka pre nových odberateľov!

Počúvanie je nové čítanie


 

Virtuálna základňa a sprievodca milovníkov histórie!

Do Vašej pozornosti ďalej odporúčame:

Historický ústav SAV | Historický časopis | Historické štúdie | Forum Historiae | Slovanské štúdie | Slovenská historická spoločnosť pri SAV | SNKH | SDKSVE pri SAV | Dejiny.sk

Prehlásenie o ochrane osobných údajov získavaných cez internetové stránky

COPYRIGHT © 2000 - 2021 HISTÓRIA. ISSN 1335-8316, ISSN 2585-9080. ALL RIGHTS RESERVED. Made in Slovakia.