História - Revue o dejinách spoločnosti
Archív | Autori | Pokyny pre autorov | Predplatné časopisu | Knihy | Tiráž
 

Aktuálne číslo

Vážení priaznivci Histórie, redakcia časopisu pre Vás pripravila digitálnu knižnicu. Jednotlivé ročníky a čísla (do roku 2016) si môžete pozrieť vo Virtuálnej študovni.

História 6/2018

Vychádza 6x ročne

ISSN 1335-8316
(tlačené vydanie)

História - Revue o dejinách spoločnosti

Práca v zahraničí, EÚ

Hurghada / Hurgada

Sharm El Sheikh

Mallorca

Rhodos

Cyprus

HISTÓRIA - DARČEK - Mimoriadna ponuka pre nových odberateľov!

Drobničky

Telocvičný úbor

Biele tričko, červené a modré trenírky a "jarmilky" - to bol predpísaný úbor na telocvik v časoch komunistického Československa. Aj predstavy o vhodnom športovom úbore na školský telocvik sa však menili. Ivan Branislav Zoch, učiteľ na gymnáziu v Revúcej a priekopník vyučovania telocviku, považoval v roku 1873 za primeraný odev na cvičenie úplne niečo iné. "Chlapci majú mať ľahké šaty z ruského plátna, keď to okolnosti dovoľujú rovnak ušité, ako to na obrázcu 1. vidíme: široké nohavice, krátky kabátik, pri ťažších cvičeniach remeň kolo pásu a ľahké topánky, menej pekný je kabátik na obr. 10. Dievčatá majú mať široké na spodku do úzka idúce nohavice v spôsobe chlapských, a najlepšie s chlapskou košeľou porovnať sa dajúcu len nad kolená siahajúcu, remeným pásom spätú kazajku tiež z ruského plátna, alebo z inej podobnej mocnej látky, úhľadne, ale voľno šitú."

- MK -


Záchody vo svetle archeológie

Hnojiská, ulice, drevené domčeky vo dvoroch či prepychovo zdobené miestnosti palácov - to všetko slúžilo v dejinách ľudstva na rovnaký účel. Archeológia dokázala, že mnohé dávne civilizácie predbehli nielen svoju dobu, ale i ľudí 20. storočia. Napríklad harrapská kultúra v povodí rieky Indus poznala už roku 2400 pred n. l. splachovacie záchody s odtokmi do ústredných kanálov. V Číne zasa nedávno objavili toaletu starú 2 000 rokov, splachovanú tečúcou vodou, s kamenným sedadlom, dokonca s pohodlnými opierkami na ruky. V starovekej Mezopotámii kopírovala ulice miest sieť murovaných kanálov v podzemí. Tie odvádzali nečistotu z domácností, ktorých súčasťou boli toalety s drevenými sedadlami, v skromnejších prípadoch bez nich - len s otvorom do šachty. V Egypte, kde bola voda vždy vzácnosťou, by sme márne pátrali po vodovodoch či splachovacích záchodoch. Namiesto nich ľudia využívali tzv. suché toalety - nádoby dopoly plnené pieskom. O čom iné pramene zdvorilo mlčia, dejepisec Herodotos zachoval zaujímavé svedectvo: "Ženy tu v Egypte močia v stoji, kým muži v sede. Na záchod sa chodí obvykle domov, pretože neslušnosti treba konať skryto."
Storočia bežali a hlavné dejisko ľudskej histórie sa presúvalo do európskeho Stredomoria. Tu na úsvite gréckych dejín v paláci Knossos na Kréte sa znovu objavili odvodňované záchody a popri nich bohato vyzdobené, teplovzdušne vykurované kúpeľne. Vplyvom série katastrof oblasť upadla, a tak o niečo neskôr slúžila Grékom opäť len amida, teda "prenosná nádoba, ktorá je nutná v dome". Pokrokom bolo, že na ňu mali už vyčlenenú samostatnú miestnosť. V antickom Ríme dokonca existovala inštitúcia verejných záchodov, v ktorých sa nešetrilo mramorom, vodou či podlahovým a stenovým vykurovaním. Namiesto toaletného papiera slúžila hubka na násade v nádobe s octovou vodou. Pod mestom sa nachádzala kanalizácia odplavujúca splašky do Tiberu. Napriek tomu si nemožno vtedajší Rím predstavovať ako mesto, kde každý dom mal vlastné mramorové WC. Najmä vo viacpodlažných bytoch poslúžila opäť prenosná nádoba, lebo zvislé vodoinštalačné potrubie nebolo ešte vynájdené.

- ŽL -


Napomenutie dlžníkovi

Ak ste si v minulosti nevedeli poradiť s písaním listov, či už úradných alebo súkromných, mohli ste siahnuť po útlej knižke Listár pre dom a školu, ktorá vyšla v roku 1872. Tu uverejnené listy mali slúžiť ako vzor, "aby všetky tie listiny, ktoré v každodennom živote prichádzajú, neboli chybné, nemotorné a nesmyslné".
Ak vám napríklad dlžník nevracal peniaze, kniha odporúčala obrátiť sa na neho nasledujúcim listom:
Veľactený priateľu!

Lehota, ktorú ste si k zaplateniu odo mňa dňa 25. októbra minulého roku vydlžených 300 zl. sám položil, pred niekoľko dni uplynula. Vy ale dosiaľ nebol ste tak láskavý, aby ste mi tie peniaze poslal. Domnievajúc sa, že toho vinou je len pozapomentie Vaše alebo mýlka strany ustanovenej lehoty ku plateniu, osmelujem sa Vám tú vec zdvorile pripomenúť. K tomu uctive dokladám, žeby ste mi velikú ľúbosť preukázal, keďby ste mi tie penaze poslať mohol, poneváč značnejším zakúpením tovaru pokladnica moja je vyčerpaná.
V nádeji, že mne túto upomienku na zle vykladať nebudete, som jako vždy Váš oddaný priateľ
N. N."

Skúste tak dlžobu vymáhať dnes.

- MK -


Premiéra nahoty

Poľské dramatické divadlo zažilo veľkú premiéru nahoty 12. apríla 1924, keď na doskách Teatra Bogusławského po prvýkrát ukázala herečka nahé poprsie. Išlo o Milu Kamińskú zo súboru Teatra Rozmaitośći na premiére Živého Budhu od Ferdinanda Ossendovského.

Podobný "kostým" používala aj známa americká tanečnica Joséphine Bakerová. V Európe sa prvýkrát predstavila v Paríži v októbri 1925. Šokovala nielen odevom, ale aj odvážnymi pohybmi. Keď v jednom čísle sporo odetá zdvihla ruky nad hlavu a triasla panvou, niektorí diváci začali pískať a niekoľkí dokonca opustili sálu. Keď zavítala do Viedne, upozorňovali obyvateľov mesta na ohrozenie morálky kostolné zvony. Napriek tomu boli lístky na jej predstavenia vypredané týždne dopredu.

- rog -


Humorikon

Už sú dávno preč časy, kedy nebolo možné kúpiť v obchodoch najrôznejší artikel. Dnes hádam udivuje, že medzi podpultový tovar patril aj ocot, čo zobrazil Viktor Kubal na stránkach Roháča roku 1964.


 

Virtuálna základňa a sprievodca milovníkov histórie!

Do Vašej pozornosti ďalej odporúčame:

Historický ústav SAV | Historický časopis | Historické štúdie | Forum Historiae | Slovanské štúdie | Slovenská historická spoločnosť pri SAV | SNKH | SDKSVE pri SAV | Dejiny.sk

Prehlásenie o ochrane osobných údajov získavaných cez internetové stránky

COPYRIGHT © 2000 - 2019 HISTÓRIA. ISSN 1335-8316, ISSN 2585-9080. ALL RIGHTS RESERVED. Made in Slovakia.